Fundacja Media Forum przeprowadziła badania na temat konsumpcji mediów lokalnych, by dowiedzieć się, skąd mieszkańcy miast, miasteczek i wsi czerpią informacje o tym, co się dzieje w sprawach lokalnych. Uwaga: badanie było ogólnopolskie, nie dotyczyło tylko Pomorza.
Oto kilka informacji:
- 83% ankietowanych mówiło, że informacje lokalne są dla nich bardzo ważne. I okazuje się, że media lokalne są drugim źródłem pozyskiwania informacji. Po znajomych i przyjaciołach.
- 86 proc. badanych zapoznaje się informacjami lokalnymi: 8 proc. – przynajmniej raz dziennie, połowa – przynajmniej raz w tygodniu, zaś 80 proc. – przynajmniej raz w miesiącu.
- Ponad 40% ankietowanych mówiło, że to media niezależne od władz samorządowych są dla nich wiarygodnym źródłem informacji.
- Do najczęściej wskazywanych mankamentów mediów lokalnych respondenci zaliczają: poruszanie mało istotnych tematów (pobocznych, o marginalnym
znaczeniu), brak wiarygodności, brak obiektywizmu i niezależności (stronniczość), jak również uwikłanie w bieżące spory na lokalnej scenie politycznej.
- 19 proc. badanych deklaruje chęć wykupienia subskrypcji gazet lokalnych, jeśli byłaby to unikatowa możliwość dostępu do wysokiej jakości informacji lokalnych (nigdzie indziej niepublikowanych).
O innych wnioskach z badania, a także o kondycji dziennikarstwa lokalnego, o pracy samych dziennikarzy z małych redakcji przeczytajcie w ciekawym wywiadzie z z Katarzyną Sroczyńską i Maciejem Starczewskim z Fundacji Media Forum. Kliknijcie w link: https://publicystyka.ngo.pl/lokalna-gazeta-to-nie-folder-reklamowy-a-dziennikarz-nie-jest-osobistym-pr-owcem-organizacji-wywiad