Wolontariat. Trend na przyszłość?

W którą stronę podąża wolontariat? Przed jakimi wyzwaniami stoi i jak one wpłyną nie tylko na trzeci sektor. W najnowszej publikacji Pomorskiej Pracowni Badań Obywatelskich ekspertka „przez doświadczenie” Alicja Zajączkowska zmierzyła się z tym tematem.

Czytaj więcej
WPISY | Publikacje

Wolontariat. Trend na przyszłość?

Badanie pn. „Wolontariat przyszłości z perspektywy trendów i wyzwań 2021 roku” zostało przeprowadzone w ramach działalności Pomorskiej Pracowni
Badań Obywatelskich. Jest to element szerszego badania pomorskiego wolontariatu prowadzonego w ramach projektu współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030.

Wykonawcą badania i autorką raportu jest Alicja Zajączkowska, badaczka społeczna i ewaluatorka, prezeska zarządu PrePost Consulting sp. z o.o., która tak opowiada we wprowadzeniu:

Badanie przeprowadziłam na przełomie 2021 i 2022 roku metodą desk research. Analizowałam dane zastane, publikacje, opracowania, raporty oraz artykuły dotyczące wolontariatu, trendów i wyzwań społecznych. Analiza obejmowała także dane pochodzące ze źródeł internetowych (w szczególności krajowych i zagranicznych raportów agencji badawczych), portali informacyjnych oraz marketingowych, stron i profili społecznościowych dotyczących działalności krajowych i zagranicznych organizacji zajmujących się wolontariatem. Przeprowadziłam kilkanaście pogłębionych wywiadów indywidualnych z osobami zajmującymi się organizowaniem wolontariatu oraz z osobami angażującymi się w wolontariat. Bazowałam także na własnych doświadczeniach – osoby, która ponad 25 lat temu była jedną z założycieli stowarzyszenia Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Przez kilka lat byłam prezeską tej organizacji oraz rozwijałam wolontariat w województwie pomorskim. W kolejnych latach pomagałam wielu organizacjom pozarządowym tworzyć strategie rozwoju organizacji i wolontariatu. Jako badaczka społeczna i ewaluatorka zrealizowałam kilka badań diagnostycznych i ewaluacyjnych dotyczących wolontariatu w Polsce. Idea wolontariatu jest mi bardzo bliska i uważam się za „eksperta przez doświadczenie” w tym temacie. Słowa klucze, na których koncentruje się raport z badania to wolontariat oraz przyszłość. Dlatego też w dwóch pierwszych rozdziałach niniejszego opracowania pojęcia te omawiane są odrębnie.

Publikacja zaczyna się od definicji zagadnienia oraz przekazaniu danych statystycznych. W kolejnym rozdziale znajdziemy „przyszłość”, czyli  trendy, wizje zmian identyfikowane przez różne organizacje badawcze i forecastingowe, a potem opis ich wpływu na kontekst wolontariatu w podziale na cztery kluczowe obszary tematyczne, tj. rynek pracy, zielona przyszłość, dobrostan oraz lokalność.

 

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją

Redakcja: Alicja Zajączkowska
Oprawa graficzna i skład: Adrianna Wałdoch

Artykuły powiązane:
Nowe trendy w fundraisingu: wsparcie technologiczne kluczem do sukcesu Wolontariat. Trend na przyszłość? Wolontariat międzynarodowy w województwie pomorskim. Raport. Fundacja RC zabierze głos podczas Samorządowego Kongresu Finansowego Local Trends w Sopocie 13 i 14 maja. Wnioski z badań na temat kondycji lokalnych mediów Powstał Narzędziownik Gdańskich Partycypacji Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki” już dostępny do pobrania Partycypacja w planowaniu przestrzennym – jakie zmiany niesie ze sobą nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym? Dlaczego standardy organizacji wsparcia są ważne w III sektorze? Rzecznictwo. Czym jest, z czym to się je i dlaczego warto. Masterplan Piecki-Migowo, czyli plan w wersji mistrzowskiej Raport w sprawie stosowania trybu wnioskowego w przedmiocie przeprowadzania konsultacji publicznych Konsultacje społeczne w ośrodkach miejskich. Analiza obejmująca stan prawny. Seminarium w ramach III Pomorskiego Forum Animacji Społecznej Gdańskie Forum Partycypacji po raz pierwszy Local Trends 2023 – współpraca międzysektorowa, by poprawić jakość życia mieszkańców Udział Organizacji Pozarządowych w Procesie Stanowienia Prawa | Wybór tekstów Obraz szkód powodowanych przez dzikie zwierzęta w odniesieniu do Powiatu Kartuskiego | Badanie Kondycja zatrudnienia w trzecim sektorze | Raport z badań Raport z Badania Rad Organizacji Pozarządowych w Województwie Pomorskim Badanie aktywności obywatelskiej w odniesieniu do RDPP w Województwie Pomorskim Finansowanie organizacji pozarządowych przez JST w 2020 i 2021 r. | Raport z badania Trzeci sektor w województwie pomorskim a rozwój ekonomii społecznej | Raport z badań NGO dla opornych – 100 odpowiedzi, które musisz poznać Być think tankiem obywatelskim. Propozycje programowe dla Pomorskiej Pracowni Badań Obywatelskich Badanie Wolontariat młodych w województwie pomorskim Konferencja: Aktywność Obywatelska Lokalnie. Nowy Rozdział? Badanie Aktywność Obywatelska w Trójmieście Nieprzypadkowo aktywni – Studium Przypadku Nieprzypadkowo aktywni Inauguracja Pomorskiej Pracowni Badań Obywatelskich Badanie pomorskiego III sektora 2018 Pomorskie NGO w obliczu COVID-19 Współczesne wyzwania animacji społecznej
Biogram autora: