NGO dla opornych - 100 odpowiedzi, które musisz poznać

Czytaj więcej
WPISY | Publikacje

NGO dla opornych – 100 odpowiedzi, które musisz poznać

Nasza publikacja jest dla wszystkich tych, którzy z różnych powodów postanowili wejść na ścieżkę sektora pozarządowego, a czują się żółtodziobami. Ja sama takim byłam jakiś czas temu i doskonale pamiętam to nieustanne poczucie zagubienia, jakie mi towarzyszyło. Informacje, które znajdowałam w Internecie, wprowadzały w mojej głowie jeszcze większy zamęt. Nie rozumiałam ludzi pracujących w NGO, nie rozumiałam ich żargonu, skrótów, terminów. Owszem próbowano mi to wytłumaczyć, ale wciąż ten świat organizacji pozarządowych był wielką niewiadomą.

Z powodu tych niedawnych doświadczeń, to właśnie mnie powierzono ułożenie zbioru pytań i odpowiedzi, które pozwolą Wam wyjść stopniowo z wiedzowej mgły i śmiało popędzić autostradą trzeciego sektora. Chcemy to zrobić łagodnie i z troską. By Was zachęcić, a nie zniechęcić do podejmowania inicjatyw społecznych. Publikacja skupia się i omawia najważniejsze treści stanowiące bazę i esencję sektora. Każdy z autorów miał za zadanie pisać do Was tak, jakbyście niczego o organizacjach pozarządowych i o danym zagadnieniu nie wiedzieli. Chcemy tę drogę podzielić na trzy etapy.

Pierwszy etap to „Gotowi do startu”. Chodzi o decyzję dotyczącą, chociażby tego, w jakiej formie i strukturze chcecie działać czy jako stowarzyszenie, czy fundacja, czy podmiot ekonomii społecznej. Objaśniamy, jak te struktury działają, jakie są ich zalety, a jakie wady. To jedna z kluczowych rzeczy, którą musicie zrozumieć.

Kolejny rozdział to „Trzymaj poziom”. Tam przyjęliśmy, że już działacie, ale krótko. W związku z tym podpowiadamy, jak dobrze trzymać się wyznaczonej drogi. Czyli co ma zrobić organizacja, aby utrzymać swoją działalność, dobrze funkcjonować i się rozwijać. Ostatnim etapem jest „Meta nie osiadaj na laurach”. Dla nas oznacza to, iż bycie w 3 sektorze to też obowiązki, warunki i regulacje. Postępujmy zatem odpowiedzialnie, pamiętajmy o obowiązkach, szukajmy rozwiązań i bądźmy czujni.

I co najważniejsze! Budujcie z nami kompetentny silny 3 sektor.
Zapraszam do lektury
Katarzyna Wojdyło

 

Autorzy:
Łukasz Brządkowski, Magdalena Ciesielska, Marta Dietrich,
Łukasz Gorczyński, Magdalena Jabłońska, Katarzyna Sadło, Alicja Zajączkowska
Pod redakcją Katarzyny Wojdyło

Korekta i redakcja: Klara Mirecka
Opracowanie graficzne: Agnieszka Weis
Współpraca i konsultacje: Mariusz Babicki, Bogna Ekowska,
Magdalena Jabłońska, Marta Kosińska, Klara Mirecka, Łukasz Samborski