DLACZEGO STANDARDY ORGANIZACJI WSPARCIA SĄ WAŻNE W III SEKTORZE
Jerzy Boczoń
Czy rozumiemy i doceniamy standardy w sferze społecznej?
Opinia na temat standardów jest różna i zależy w dużej mierze, z jakich pozycji na tę kwestię się patrzy. Znamiennego, jak mi się wydaje rozpoznania w tej sprawie dokonano ponad 10 lat temu w trakcie prac badawczych dotyczących Modelu współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, gdyż kwestia ta miała ówcześnie dość zasadnicze znaczenie. Instytucje sektora publicznego traktują standardy raczej, jako normę prawną, która może być przywoływana, szczególnie wtedy, gdy pojawia się sytuacja konfliktowa, ale także przy powierzaniu zadania wg. tej określonej prawnie normy. Organizacje pozarządowe zaś podchodzą do standardów z pewną nieufnością, bojąc się, że zbyt sztywno określony standard może ograniczyć ich kreatywność i swobodę działania, czasami niezbędną w przypadkach niekonwencjonalnych zagrożeń. W kontekście dość niskiego poziomu partnerstwa międzysektorowego, widzą w niej często narzędzie wymuszania typowych, łatwych do kontrolowania zachować i czynności, a nie możliwości zbudowania ścieżki rozwojowej. Choć mimo swej słabości instytucjonalnej, nadal stanowią one główną siłę w kreowaniu nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, ciągle rosnących i „mutujących” coraz szybciej problemów społecznych. Sam standard, określający jakość usługi jest dla NGOs sprawą etyczną a nie prawną.
„Ujmując rzecz bardziej obrazowo, organizacje pozarządowe rozumieją standardy bardziej w kategorii „przykazania”. Administracja samorządowa raczej na wzór przepisu ustawy” .
Obawy te powinny być ograniczane poprzez stosowanie odpowiednich procedur, zgodnych z zasadami, jakie obowiązują w procesie standaryzacji, zasady: adekwatności, elastyczności, ramowości i spójności.
Przeczytaj cały artykuł: POBIERZ